Selections for Kilbeggan – Apr. 21st 2023

4.00: STUZZIKINI (DENIS O’REGAN/GORDON ELLIOTT) 4.35: HIDE AND SEEK – EW – (RACHAEL BLACKMORE/HENRY DE BROMHEAD) 5.10: ZAIDI – (MICHAEL O’SULLIVAN (3)/GORDON ELLIOTT) 5.40: HOCKWORTHY FLYER – EW – (DARRAGH O’KEEFFE/ANDY MCNAMARA) 6.10: HAPPY D’EX (MICHAEL O’SULLIVAN (3)/GORDON ELLIOTT) 6.40: GALI FLIGHT (NIALL MOORE (7)/PHILIP FENTON) 7.10: SLANE HILL (MICHAEL O’SULLIVAN (3)/BARRY CONNELL)

Selections for Thurles – Mar. 18th 2023

1.55: PONT AVAL (PAUL TOWNEND/WILLIE MULLINS) 2.30: INDIANA JONES (DARRAGH O’KEEFFE/MOUSE MORRIS) 3.05: HYMIE WEISS – EW – (SEAN FLANAGAN/NOEL MEADE) 3.40: QUIRKES GATE (MICHAEL O’SULLIVAN/BARRY CONNELL) 4.15: SOMMERVILLE BOY (RACHAEL BLSCKMORE/HENRY DE BROMHEAD) 4.50: SHANTOU LUCKY – EW – (PATRICK O’BRIEN (7)/GAVIN CROMWELL) 5.20: I WON’T BACK DOWN – EW – (DEREK O’CONNOR/SAM CURLING)

Selections for Cheltenham 2023 – Day 2

1.30: GOOD LAND (MICHAEL O’SULLIVAN (3)/BARRY CONNELL) 2.10: THE REAL WHACKER – EW – (SAM TWISTON-DAVIES/PADDY NEVILLE) 2.50: HMS SEAHORSE – EW – (SEAN O’KEEFFE/PAUL NOLAN) 3.30: ENERGUMENE (PAUL TOWNEND/WILLIE MULLINS) 4.10: GALVIN (DAVY RUSSELL/GORDON ELLIOTT) 4.50: EPSON DU HOUX – EW – (RACHAEL BLACKMORE/HENRY DE BROMHEAD) 5.30: BETTER DAYS AHEAD – EW – (JAMIE… Read More Selections for Cheltenham 2023 – Day 2

Selections for Fairyhouse – Feb. 25th 2023

1.35: ZENTA (PAUL TOWNEND/WILLIE MULLINS) 2.10: PURSE PRICE (SAM EWING/GORDON ELLIOTT) 2.45: LYSER – EW – (MICHAEL O’SULLIVAN (5)/BARRY CONNELL) 3.20: AFTER THE ROAR – EW – (SIMON TORRENS/EMMET MULLINS) 3.55: CAREFULLY SELECTED (DANNY MULLINS/WILLIE MULLINS) 4.30: BRIDESWELL LAD – EW – (JJ SLEVIN/SEAMUS NEVILLE) 5.05: PARK ANNONCIADE – EW – (BEN CRAWFORD (7)/STUART CRAWFORD)

Selections for Leopardstown – Dec. 29th 2022

12.00: TEMPTATIONINMILAN – EW – (PHILIP BYRNES (2*) /CHARLES BYRNES) 12.35: GOOD LAND (MICHAEL O’SULLIVAN (5)/BARRY CONNELL) 1.10: QUEENS BROOK (JACK KENNEDY/GORDON ELLIOTT) 1.45: GAILLARD DU MESNIL (PAUL TOWNEND/WILLIE MULLINS) 2.20: VAUBAN (DANNY MULLINS/WILLIE MULLINS) 2.55: SPIRIT OF LEGEND – EW – (RACHAEL BLACKMORE/HENRY DE BROMHEAD) 3.25: FASCILE MODE – EW – (CHARLIE MULLINS (7)/TOM… Read More Selections for Leopardstown – Dec. 29th 2022

Trusting your own judgement and reserving it on others

One of the perhaps lesser known drawbacks of dealing with depression, or indeed any mental health difficulty is the ferocity and rapidity with which it can decimate a body’s confidence. Conversely, it can then take millennia to rebuild. Thus, having got myself physically and mentally strong enough to go to the Fairyhouse Winter Festival, there… Read More Trusting your own judgement and reserving it on others

Selections for Tipperary – Oct. 3rd 2022

1.45: THE MODEL KINGDOM (BRYAN COOPER/NOEL MEADE) 2.20: ALPESH AMIN – EW – (DARRAGH O’KEEFFE/ERIC MCNAMARA) 2.55: BALKITO (MIKEY O’SULLIVAN (7)/BARRY CONNELL) 3.30: CITIZEN’S ARMY – EW – (ALAN O’SULLIVAN (7)/EUGENE O’SULLIVAN) 4.05: SO SCOTTISH (DONAGH MEYLER/EMMET MULLINS) 4.40: INDIE BELLE (JJ SLEVIN/ROBERT WIDGER) 5.10: KILTA (JODY TOWNEND (3)/ROSS O’SULLIVAN)

Selections for Punchestown – Feb. 23rd 2022

1.00: BURNING VICTORY (PAUL TOWNEND/WILLIE MULLINS) 1.35: NONBINDING (DAVY RUSSELL/GORDON ELLIOTT) 2.05: RAMILLIES (PAUL TOWNEND/WILLIE MULLINS) 2.40: MY IMMORTAL (SEAN FLANAGAN/BARRY CONNELL) 3.15: OUR MISS POWER (DARRAGH O’KEEFFE/EOGHAN O’GRADY) 3.50: BLUE MARKIE – EW – (PETER CARBERRY/ANDY MCNAMARA) 4.25: HAPPY DREAMS – EW – (CATHAL LANDERS/MICHAEL MCDONAGH) 5.00: IMAGINE (JAMIE CODD/GORDON ELLIOTT)